Jak podnieść efektywność przedsiębiorstwa za pomocą kompensacji energii biernej?

Niewłaściwe wykorzystanie systemów energetycznych prowadzi do strat energii, co z kolei przekłada się na wyższe koszty operacyjne. Kompensacja energii biernej umożliwia efektywniejsze wykorzystanie energii, co skutkuje obniżeniem opłat za prąd oraz redukcją emisji CO2, a to stanowi kluczowy element w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Na czym polega kompensacja energii biernej?

Kompensacja energii biernej to proces, w którym neutralizuje się energię bierną, aby zminimalizować jej negatywne efekty na systemy elektryczne. Głównym celem jest zwiększenie efektywności oraz poprawa wydajności systemów elektrycznych. Aby zrozumieć mechanizm działania kompensacji energii biernej, konieczne jest najpierw zrozumienie, czym jest moc bierna i współczynnik mocy.

Moc bierna to rodzaj mocy w elektryczności, która nie wykonuje bezpośrednio żadnej „fizycznej” pracy, ale jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Współczynnik mocy biernej pokazuje, jak dużo z całkowitej mocy dostarczanej do urządzenia jest wykorzystywane na wykonanie pracy.

Moc czynna to ta część mocy, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za wykonywanie pracy, na przykład podgrzewanie wody w czajniku elektrycznym czy oświetlanie pomieszczenia. Moc pozorna to suma mocy czynnej i mocy biernej. „Współczynnik mocy” odnosi się do stosunku mocy czynnej do mocy pozornej.

Układy elektryczne o niskim współczynniku mocy biernej generują energię bierną, która przepływa przez układ, co prowadzi do szybkich strat energii. Skutkami są duże koszty za energię elektryczną i obciążenie sieci energetycznej.

Zasada działania technologii kompensacji energii biernej

Aby ograniczyć ilość energii biernej i poprawić współczynnik mocy, stosuje się kompensatory mocy biernej. Kompensator mocy biernej to zaawansowane urządzenie elektrotechniczne, które kompensuje moc bierną indukcyjną i pojemnościową. Wykorzystuje tranzystory do generowania prądu, który jest następnie wprowadzany do sieci.

Kompensator mocy biernej cyklicznie monitoruje wartość i charakter mocy biernej, a następnie na podstawie zebranych danych generuje sygnał o odpowiednim kącie przesunięcia prądu względem napięcia, aby skompensować moc bierną. W efekcie, więcej mocy dostarczanej do urządzenia jest wykorzystywane do wykonywania pracy, a poziom harmonicznych w prądzie jest automatycznie redukowany.

Kompensacja mocy biernej przynosi wiele korzyści. Zmniejsza rachunki za energię elektryczną poprzez redukcję kosztów związanych z energią bierną, zwiększa współczynnik mocy, co poprawia jakość sieci elektrycznej, zmniejsza natężenie prądu w sieci i straty mocy w liniach przesyłowych.

Dodatkowo kompensator mocy biernej SAVLO ma wbudowany wyświetlacz, który rejestruje wszystkie istotne parametry sieci, dane kompensatora oraz obciążenia. Można również skorzystać z aplikacji, która umożliwia monitorowanie oraz analizę zebranych danych.

Polecane aktualnosci
Jesteś zainteresowany zakupem naszego sprzętu?
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!
Beata Rybacka
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
665 229 449
Jacek Gruszczyński
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
667 113 339
Paweł Czerw
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
607 226 775
Tobiasz Radosz
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
607 666 448
Paweł Kalarus
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
729 554 993
Paweł Nowicki
Specjalista ds. sprzedaży SAVLO
661 225 228